W poszczególnych miastach w ramach obchodów Roku Karskiego organizowane były Dni Karskiego. Na ich program składały się: pokaz wystawy „Jan Karski. Człowiek wolności”, panel dyskusyjny z udziałem specjalistów, przegląd filmów o Janie Karskim, prezentacja pakietu edukacyjnego „Jan Karski i jego czasy” oraz warsztaty dla nauczycieli i młodzieży.
Szczegółowy program wydarzeń powstawał lokalnie, z inicjatywy władz miasta i innych instytucji publicznych takich jak muzea, szkoły, biblioteki czy centra kultury. Każdorazowo współorganizatorem projektu było Muzeum Historii Polski.
Wystawa składa się z 22 plansz przedstawiających postać Jana Karskiego, jego młodość w rodzinnej Łodzi, studia, czas wojny, kiedy podjął próbę poinformowania świata o zagładzie Żydów i jego działalność powojenną. Wystawa jest dostępna w systemie zewnętrznym i wewnętrznym – w zależności od przestrzeni, w jakiej zostanie pokazana.
Więcej szczegółów w załączonych dokumentach:
Informacje ogólne
Specyfikacja techniczna wystawy
Formularz zgłoszeniowy
Katalog wystawy animowany
Katalog wystawy pdf
Spot reklamowy wystawy
Pasjonująca historia Jana Karskiego, którą wziął na warsztat twórca kultowych amerykańskich komiksów „X-Men”, „Batman”, rysownik Neal Adams. Nowatorska forma animowanego komiksu łączy w sobie elementy kreskówki, kroniki filmowej i fotografii. Głosu Janowi Karskiemu użyczył znakomity Maciej Stuhr.
Zobacz oryginalną wersję zatytułowaną „Messenger from Hell - The Jan Karski story”
Interdyscyplinarny pakiet edukacyjny "Jan Karski i jego czasy" pokazuje szeroki kontekst działalności emisariusza Polskiego Państwa Podziemnego. W pakiecie znaleźć można zarówno materiały źródłowe (dokumenty, zdjęcia) i uzupełniające (fragmenty książki Tajne państwo Jan Karskiego), jak i gotowe propozycje scenariuszy lekcji multimedialnych z wykorzystaniem materiałów dostępnych w pakiecie.
Pobierz Pakiet