Inspirować to dawać impuls, pobudzać do twórczego aktu. Tak właśnie mimo upływu lat i zmieniającej się rzeczywistości działa Karski. Jego historia wciąż porusza i na różne sposoby ożywa. Powstają książki, filmy i przedstawienia teatralne. Obsypana nagrodami, wydana w 2009 roku przez francuski Gallimard kontrowersyjna książka Yannicka Haenela Jan Karski skłoniła Claude’a Lanzmanna do stworzenia Raportu Karskiego. Wydana w następnych latach w Polsce, Australii, Włoszech i Niemczech wciąż prowokuje dyskusje na temat misji Karskiego w kolejnych krajach.
Bestsellerowe Tajne państwo: opowieść o polskim podziemiu (Story of a Secret State) Jana Karskiego zostało w 2011 roku wydane w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i Holandii.
W tym samym roku na Festiwalu Teatralnym w Awinionie triumfy święcił spektakl Arthura Nauzyciela Jan Karski (Mon nom est une fiction).
Na świecie powstają kolejne ławeczki Karskiego, kolejne drzewka pamięci i tablice. W Nowym Jorku dzięki staraniom Konsulatu Generalnego RP skrzyżowanie Alei Madison i 37. Ulicy nazwano Jan Karski Corner.
Ławeczka Jana Karskiego w Parku Ocalałych w Łodzi